Ако сте пропуснали първа част на статията „Тревожност при децата и как се появява тя стъпка по стъпка“, вижте текста тук: Част 1 – Какво е тревожност?
Част 5
Кога да се обърнем към специалист, за да се справим с тревожността?
Независимо дали става въпрос за възрастен или дете, когато тревожността започне да влияе върху благосъстоянието на човека, е добре да се потърси подкрепа от специалист.
Всички от посочените в трета част на статията състояния на тревожност при деца до голяма степен оказват негативно влияние върху благополучното развитие на детето и качеството му на живот като възрастен.
За да прецените дали е време да се обърнете към специалист, можете да проследите следните ситуации:
- От колко време наблюдавате признаците на тревожност? Дали проявата им е свързана с конкретни ситуации и дали можете да отстраните тези ситуации?
- Намаляват ли се признаците в дадени моменти, например при почивка, пътуване, при срещи с приятели и т.н.?
- Свързани ли са проявите на тревожност с грижата за физическото състояние, например: моменти, в които има недоспиване, нарушаване на дневния режим, пропуснато е хранене и т.н.
- До каква степен външните фактори влияят на емоциите и има ли моменти, в които безпокойството се проявява без видима причина?
- Има ли случаи, в които негативната емоция се проявява преди да се случи дадена ситуация, например отказ да се направи нещо приятно без логично обяснение?
Колкото по-рано се разпознае тревожното състояние при децата и се потърси подкрепа, толкова по-голям е шанса да се избегне разгръщането на типична клинична картина на психично разстройство в зряла възраст.
Тревожността не пречи на хората да са добри родители, даже по-скоро са много добри и твърде грижовни. Тревогата ги държи в готовност да реагират при всяка ситуация с детето им, да предвиждат евентуални проблеми и да напътстват детето да реагира по-най-добрия начин, който често прераства в перфекционизъм. Търсят правилния начин вместо насладата от живота. Изпълнени са с психологическа несигурност и опасения от несправяне. Техните страхове се прехвърлят на децата, които порастват твърде рано и опитват да поемат върху себе си отговорностите на възрастните. Това ги лишава от най-детската черта – да черпят с пълни шепи от лудостта на живота и безгрижието на детството.
Това е причината психологическата подкрепа при деца да работи най-добре в съчетание с психологическа работа с родителите. Редно е всички да участват в процеса по възвръщане на емоционалния и психологически баланс в семейството. Иначе остава рискът от непрекъснато разрушаване на изграденото от детския психолог в малкото часове работа с детето.
Ако имате съмнения, можете да се консултирате с психолог по въпроса за това как да избегнете попадането в затворения кръг на тревожността и страха от проявите ѝ.
Автор: Виолета Андреева
детски психолог
Виолета Андреева е детски психолог, чийто фокус е върху подкрепата в процеса на самоусъвършенстване на личността на детето.
Отдадеността на работата с деца я мотивира да разработи авангардния метод SIMPLE, който набляга на играта като естествен детски механизъм за себерегулация и себеусъвършенстване в условия на приемане, уважение и доверие.
Играта, съчетана с индивидуалния подход в сигурна и окуражаваща среда, дава възможност на детето да разгърне потенциала си и да се изгради като една стабилна в емоционален план личност.