– Какво е психооо…логика? – попита шест годишната госпожица, след като влезe в психомоторната зала.
Аз отвърнах:
– Хм…., психо-логика звучи интересно, но аз казах психомоторика.
– Какво е психомоторика?- се усмихна тя.
Често ми задават този въпрос и знам как да отговоря, но сега беше друго. Трябваше да го обясня на това дете така, че да ме разбере.
След кратка пауза отговорих:
– Психомоторика е възможността да правиш това, което ти носи удоволствие и обратно – да изпитваш удоволствие от нещата, които правиш.
– Е, тогава тук не е за мен – сведе плахо поглед детето.
– Какво те кара да мислиш така? – попитах аз.
– Много искам да скоча, но не мога да ходя! – отговори тя.
– Виждам, но как това пречи на скачането ти. Опитвала ли си да скачаш? – продължих аз.
Тя ме погледна с ококорени очи и дори леко ядосана ми отговори:
– Не, разбира се, краката ми са слаби.
– Да, ще е трудно да скочиш с тези слаби крака, но има ли друг начин? – полюбопитствах аз.
Тя не каза нищо и започна да изследва пространството. Какво се случи за това кратко време само тя може да разкаже. Към края на нашата среща аз стоях близо до нея когато тя ми каза:
– Пази се, ще скачам!
Пропълзя до един от високите модули и ме извика:
– Вили, виж ме! Сега ще скоча.
Нямах представа как се кани да го направи, но стоях в очакване, за да я хвана, ако има нужда. В следващия момент тя скочи с две ръце надолу, сияеща и изпълнена с удовлетворение от себе си.
– Виж, аз скочих! – продължаваше да вика от удоволствие….
– Ето това е. Това е психомоторика. Ти направи това, което искаше, и то ти достави огромно удоволствие. – отвърнах аз.
Очите и емоцията на малкото дете в онзи момент бяха нейният отговор за мен на въпроса „Какво е психомоторика?“.
Когато взаимовръзката между ум/психика и тяло/движение е нарушена, поради различни външни и вътрешни обстоятелства, възникват ограничения и затруднения не само в развитието, но и в отношението към живота като цяло.
Липсата на баланс и хармонията между Ум и Тяло са в основата на много нарушения, затруднения и дисфункции, които се появяват в хода на детското развитие.
Психомоторните смущения се изразяват в начина, по който детето се ангажира в действието и взаимоотношенията с другите и със света около него. Проявяват се най-често в съчетание с фактори, засягащи неврофизиологичното развитие, психичната структура и историята на детето. Те могат да бъдат ситуационни или прикрити, като пречат най-вече на механизмите за справяне. В последствие това представлява източник на неудобства и страдание за вече порасналия човек.
Автор: Виолета Андреева
детски психолог
Виолета Андреева е детски психолог, чийто фокус е върху подкрепата в процеса на самоусъвършенстване на личността на детето.
Отдадеността на работата с деца я мотивира да разработи авангардния метод SIMPLE, който набляга на играта като естествен детски механизъм за себерегулация и себеусъвършенстване в условия на приемане, уважение и доверие.
Играта, съчетана с индивидуалния подход в сигурна и окуражаваща среда, дава възможност на детето да разгърне потенциала си и да се изгради като една стабилна в емоционален план личност.